Pápež František pozýva k synode aj nás

Grécke slovo „synoda“ znamená „spoločné kráčanie“. Je to termín pre snem v katolíckej cirkvi, ktorého sa doposiaľ zúčastňovali hlavne kardináli a biskupi sveta, aby kolegiálne spolu s pápežom rozhodovali o dôležitých otázkach. Pápežovi Františkovi však záleží na tom, aby nezaznievali len hlasy vysokých cirkevných predstaviteľov. Záleží mu na skutočnom hlase zdola, od ľudí. Preto pozýva k hľadaniu spoločných riešení ohľadom prežívania i hlásania evanjelia pre dnešný svet. Pred pár dňami začal prípravu o k synode a obracia sa na všetkých ľudí dobrej vôle. Ako zaznie hlas zo Slovenska, to, samozrejme, bude záležať na nás. Tu je prvá informácia od našich biskupov pre nás :

Drahí bratia kňazi, milé rehoľníčky a rehoľníci, milí bratia a sestry, mládež i seniori
a všetci ľudia dobrej vôle: srdečne Vás pozývame zapojiť sa do synody, ktorú Svätý
Otec František slávnostne otvoril v nedeľu 10. októbra a v našich diecézach i na
celom svete sa začína v nedeľu 17. októbra 2021.
Témou tohto podujatia je „Za synodálnu Cirkev: spoločenstvo, spoluúčasť
a misia“ – teda samotná synodálna podstata Cirkvi. Tá spočíva v spoločnom kráčaní,
vo vzájomnom počúvaní sa a v načúvaní Ducha Svätého pri ohlasovaní evanjelia.
Kľúčové slová „spoločenstvo, spoluúčasť a misia“ podčiarkujú, že práve ohlasovanie
evanjelia je tým cieľom, na ktorého sledovaní máme mať účasť všetci ako
spoločenstvo veriacich v Krista.
Chceme hľadať odpoveď na otázku ako sa spoločné kráčanie pri ohlasovaní
evanjelia dnes uskutočňuje v našej Cirkvi a aké kroky nás Duch Svätý pozýva urobiť,
aby sme v tomto kráčaní rástli. Pozývame vás teda na cestu dialógu a dôvery
vo vedenie Ducha Svätého!
Prvé informácie môžete nájsť na stránke www.synoda.sk (prípadne na diecéznej
stránke…). Prosíme vás, aby ste sa s ňou oboznámili: na jej základe už čoskoro
spustíme synodálne iniciatívy.
Ďakujeme Vám za Váš záujem i modlitby za synodálnu cestu, ku ktorej nás vedie
Svätý Otec František. S odvahou a dôverou k Duchu Svätému na ňu vykročme!
Pozdravujú Vás a zo srdca Vám žehnajú Vaši otcovia biskupi.