Pomaly sa vraciame do kostolov. Čo treba?

Znova sa pomaly vraciame do kostolov. Od 19. 4. 2021 sa môžeme zúčastniť na verejných bohoslužbách. Zatiaľ však stále platí obmedzenie „jeden človek na 15m2“.

To znamená, že v Lúke a v Hrádku môže byť na bohoslužbe 30 ľudí, v Hôrke 35. Sláviť začneme od utorka 20. 4. 2021. Rozpis bohoslužieb nájdete vo farských oznamoch.

Pravidlá sú tieto:

o Pred vstupom do kostola je počítadlo, na ktorom pretočíme svoje číslo. Pretočením svojho čísla sa vždy jedno miesto v kostole odráta, až nakoniec sa ukáže kartička s textom: „Kapacita kostola je vyčerpaná!“ Potom už do kostola, prosím, nevstupujte. Keďže práve kostol je priestor, kde sa učíme byť čestní, nepredpokladám, že by sa niekto z Vás pokúšal o obídenie tohto spôsobu prichádzania pred Božiu tvár.

o Po vyčerpaní možných miest vnútri môžete zostať vonku. Priestory pred kostolmi budú ozvučené.

o Pri vstupe je potrebné dezinfikovať si ruky a v kostole je treba mať rúško.

o Stále je potrebné dbať na sedenie s odstupmi.

o Sv. prijímanie prijímame do ruky. To nie je len pandemické opatrenie. Sv. prijímanie do rúk, prevzaté s úctou, je oveľa bližšie prvotnej cirkvi i poslednej Ježišovej večeri.

o Pri odchode z kostola nenechávame nič na laviciach.

o Prosím tých, ktorí budú počas bohoslužby v kostole najviac vzadu, aby pred odchodom otvorili dokorán obe krídla dverí. Vyhneme sa tlačenici, ktorá vlastne znemožňuje dodržať predpísané odstupy.

A skúsme si podržať niektoré nové dobré zvyky (hygiena rúk, poriadok v laviciach, otvorené dvere pri odchode, možnosť prijímania do rúk) aj po odznení nebezpečenstva nákazy. Bude nám všetkým spolu v kostole príjemnejšie.

Pokúsime sa zabezpečiť, aby nedeľná sv. omša bola stále vysielaná on-line. Bude to však sv. omša o 11.00 hod.

Som vďačný za to, že sa môžeme opäť stretávať v kostole. Vďačný som za všetkých Vás,
• ktorí ste boli trpezliví,
• ktorí ste sa snažili byť solidárni s inými skupinami, ktoré sa nemohli stretávať,
• ktorí ste boli zodpovední,
• ktorí ste – napriek tomu, že neboli bohoslužby – podporovali farnosť a pomáhali aj mne.