Bohoslužby v našej farnosti počas lockdownu – alebo farské oznamy trochu inak

Od štvrtka 25. 11. 2021 platia v našej krajine nové pravidlá správania sa v pandémii. Aj keď to pre nás nie je príjemné, predsa vnímame zložitú situáciu chorých ľudí i stav celej spoločnosti, nemocníc, ekonomiky… Je jasné, že nás to nemôže nechať necitlivými a spokojne si žijúcimi svoje vlastné príbehy.

V nádeji na zlepšenie celej zdravotnej i spoločenskej situácie budeme v našej farnosti rešpektovať opatrenia, ktoré sa od nás v tejto chvíli žiadajú. Tým hlavným opatrením je predovšetkým zákaz verejného slávenia bohoslužieb.

Preto v našej farnosti nebudeme mať verejné bohoslužby – a to ani v pracovné dni, ani v nedele. Sv. omše, ktoré ste si objednali, budú slúžené v súkromí, bez verejnosti. Ale budú odslúžené. Pred začiatkom každého týždňa si jednotlivé úmysly sv. omší môžete pozrieť vo farských oznamoch na webovej stránke farnosti.

Ak by sa niekto predsa chcel zúčastniť sv. omše, ktorú si objednal, nie je to úplne vylúčené. Individuálna pastoračná služba je možná. Preto je možné dohodnúť sa na čase a mieste. Rodina, ktorá tvorí „jednu bublinu“, sa môže takejto sv. omše zúčastniť. Musí však ísť skutočne iba o jednu „bublinu“, teda o ľudí, ktorí sú bežne v nepretržitom blízkom kontakte.

Ďalšia možnosť, ako zostať v kontakte s farnoťou i s liturgiou, je sledovanie nedeľných sv. omší prenášaných cez internet. Pôjde o sv. omšu z Hrádku o 11.00 hod. a pripojiť sa na ňu môžete buď cez link na farskej stránke (vždy aktualizovaný) alebo cez YOUTUBE na kanáli Peter Cibira.

Vstupujeme tiež do prvopiatkového týždňa, keď býva zvykom prvopiatkové spovedanie. Vzhľadom na to, že pri ňom nedochádza ku kumulovaniu ľudí a už ste si zvykli prichádať pokojne, pozvoľne i zachovávať rozostupy, spovedať budem. Bude to v stredu v Lúke, vo štvrtok v Hôrke a v piatok v Hrádku – od 16.30 do 17.30. Po pol hodine spovedania a tak isto po jeho skončení budete môcť pristúpiť aj k Eucharistii, teda prijať sv. prijímanie.

Iste by nám všetkým bolo ľahšie, keby všetko išlo tak, ako sme zvyknutí. Lenže dnešná situácia nie je jediná, keď život nefunguje podľa našich predstáv a zvyklostí. Kritické situácie môžu byť však aj veľkou výzvou k tomu, aby sme obstáli, aby sme sa dopracovali k väčšej solidarite a porozumeniu, alebo aj k čistejšej viere, nádeji a láske. Kiež by nás problémy našich dní posunuli k podstate ľudského spolužitia i viery.