Oznamy od 29. 1. do 4. 2. 2024

17.00 Hôrka : za zosnulých starých rodičov Hrnčárových, Pistových a ich deti
18.00 Hrádok: prosba o uzdravenie Marty

Streda – sv. Jána Bosca, kňaza
18.00 Lúka: prosba o zdravie a Božie požehnanie pre rodinu Čavojskú, Kubíkovú a Vitekovú

Štvrtok
18.00 Hôrka: poďakovanie za 75 rokov života a prosba o Božie milosti do ďalších rokov

Piatok – Obetovanie Pána
18.00 Hrádok: za zosnulých Viktóriu, Zuzanu a Imricha

Sobota – sv. Blažeja, biskupa
7.30 Lúka: za duše v očistci, na ktoré si nikto nespomína
Nedeľa – 5. nedeľa v cezročnom období
8.00 Hôrka: za farnosť a farníkov
9.30 Lúka: za zosnulú Jozefínu, Emila, dcéru Helenu a ostatných z rodiny
11.00 Hrádok: za zosnulého syna, súrodencov a rodičov z oboch strán

Upratovanie v Hôrke: Anna Nemcová, Zuzana Brázdovičová, Zuzana Benková, Adriána Holániová, Andrea Ušiaková; kvety: rodina Švecová, č. 343

Upratovanie v Lúke: Alena Bednárová, Janka Atalovičová, Violka Krajčíková, Bernardína Lacková; kvety: Veronika Čuvalová, Danica Palkovičová

Upratovanie v Hrádku: Zuzana Maršálková, Ján Rožko, Edita Hornáčková

Spovedanie k 1. piatku: v stredu v Lúke, vo štvrtok v Hôrke, v piatok v Hrádku – vždy od 16.00 hod. do sv. omše

Návštevy seniorov: v pondelok v Lúke, v utorok v Hôrke, v piatok v Hrádku

S príležitosti sv. Blažeja budú sv. omše vo štvrtok, v piatok a v sobotu zakončené individuálnym svätoblažejským požehnaním. Pri týchto sv. omšiach budú požehnané aj hromničné sviece.

Liturgické okienko:

Sv. omšu v podstate začíname už prípravou doma. Tým, ako sa oblečieme, ako prichádzame do kostola, koľko času si necháme na upokojenie duše. NIektorí kolegovia sa dokonca snažia motivovať ľudí, aby na nedeľnú bohoslužbu mali dopredu prečítané čítania a evanjelium. To je už iste veľká požiadavka, ale len zdôrazňuje to, že sv. ošma začína prípravou na ňu.

Pri vstupe do kostola si namočíme prsty do sv. vody a prežehnáme sa. Je to symbol obmytia. Myslíme však nie na obmytie končeka prstov či čela, ale na očistu duše. Ak sa nám podarí sústrediť sa na tento úkon, už samotný vstup do kostola bude iný.

Pri vstupe do lode kostola si pokľakneme na jedno koleno smerom s svätostánku. Pokľaknutie je vzdanie úcty. Ak si nemôžeme pokľaknúť, stačí, ak sa s úctou pokloníme smerom k svätostánku. Takýto úklon je oveľa dôstojnejší a hodný človeka, ako podrep, polodrep, alebo hocaký iný nejasný úkon. Máme svoju dôstojnosť, dal nám ju sám Boh. Tak ju prejavujeme aj dôstojným pozdravom.

Pri začiatku sv. omše sa postavíme. To je symbolom spoločného kráčania: poďme, ideme sláviť. Dokonca také jednoduché gesto, ako je postavenie sa, má svoj symbolický a dôležitý význam.