Príhovor v nedeľu 13. 11. 2022

13. 11. 2022 – 33. nedeľa cez rok
Počúvali sme úryvok z evanjelia podľa Lukáša. Dnes to zdôrazňujem, pretože popis bolestí a tragédií pred druhým Kristovým príchodom je rozpísaný aj u iných evanjelistov. Ale u Lukáša môžeme jasnejšie vidieť, čo patrilo ako predpoveď Jeruzalemu a čo je pre širší priestor a čas.
A skutočne, predpoveď zničenia jeruzalemského chrámu sa už naplnila. V roku 70 po Kristovi ho zničili rímske vojská. Dnes tam stoja dve mešity, pre izraelitov zostal Múr nárekov.
To ostatné – teda vojny, rozdelenie, prenasledovanie, zrádzanie sa navzájom, to je akoby sme počúvali správy z dnešných čias.
Ježiš tu predpovedal niekoľko faktov – napr. spomínané zničenie chrámu v Jeruzaleme. Ku všetkým faktom však pridal ešte jeden, pred ktorým varuje: ukážu sa poslovia falošných správ. Dnes tomu hovoríme hoaxy alebo fake news.
Je to celkom prirodzený jav, že keď sú ľudia v ohrození, začnú hľadať istoty. Niektorí potrebujú jasné vysvetlenie, kto za čo môže, kto čo urobí. Niektorí potrebujú vidieť riešenia. Niektorí sa potrebujú oprieť o tých, ktorí akoby tomu všetkému rozumeli, akoby do toho vnášali svetlo. To všetko je hľadanie istoty, ale v konečnom dôsledku je to prežívanie a nové vytváranie paniky.
Pomôže nám však panika?
Pripomínam si, ako veľký vodcovia národov motivovali či ako apelovali na svoje národy.
Tomáš Garrigue Masaryk – prvý prezident Československej republiky – viedol svoj národ po skončení 1. svetovej vojny. Neboli to ľahké časy. Ani ekonomicky, ani politicky. Ľudia začínali vytvárať demokratický štát, ale nemali sa o čo oprieť, pretože s takým štátom nikto nemal ešte skúsenosti. Masaryk však apeloval heslom: Nebáť sa, nekradnúť a neklamať.
Winston Churchill viedol svoj národ v časoch 2. svetovej vojny. Ten sa obracal na obyvateľov výzvou: Uskromnenie sa, disciplína, vytrvalosť a statočnosť.
Ani u jedného z nich nie je lacný prísľub typu „zajtra bude všetko fajn, ono sa to zariadi“. A u oboch je apel na to, aby čo najviac ľudí statočne žilo, a tým spojili svoje sily.
Nie je to niečo podobné ako u Ježiša v evanjeliu? Na šíriteľov falošných správ reaguje tým, aby sme za nimi nešli a neverili im. A vyzýva: „Kto vytrvá, zachová si život.“ Vytrvá na ceste nasledovania, na ceste hľadania správneho života. A aký život si zachová? Nie je jasné, či Ježiš myslel fyzický individuálny život, alebo život ľudstva, alebo život v duchovnom zmysle slova – teda ako pokračovanie v Božej prítomnosti. Ale i tak je to výzva k čo najpoctivejšiemu kráčaniu bez paniky. Je to výzva k vytrvalosti či návratu na správnu cestu.

Peter Cibira